The Parla-Ment
Καλως Ηρθατε στο Parla-Ment!!!
Αν είστε επισκέπτης παρακαλούμε να κάνετε register σαν μέλος, και άμα είστε μέλος, κάντε log in από τη φόρμα δίπλα στο μήνυμα αυτό.
Καλή περιήγηση στο φόρουμ μας =)

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

The Parla-Ment
Καλως Ηρθατε στο Parla-Ment!!!
Αν είστε επισκέπτης παρακαλούμε να κάνετε register σαν μέλος, και άμα είστε μέλος, κάντε log in από τη φόρμα δίπλα στο μήνυμα αυτό.
Καλή περιήγηση στο φόρουμ μας =)
The Parla-Ment
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Αναρχία

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Αναρχία Empty Αναρχία

Δημοσίευση από Daskalenko7 Παρ Νοε 27, 2009 2:40 am

Ανοίγω αυτό το θέμα με σκοπό να συζητήσουμε το πιο παρεξηγημένο πολίτευμα για μένα .Επειδή λίγο πολύ όλοι ξέρουμε τι ζητάει , πιστεύω πως γνωρίζετε πως οι καταστροφές όλων των χτιρίων που βρίσκουν στο πέρασμα τους οι κουκουλοφόροι δεν πολυέχει σχέση με την αναρχία ή οποία ζητάει μόνο σε ακραίες περιπτώσεις φθορές σε κρατικές τράπεζες .Προτείνω να διαβάσετε το "Θεός και κράτος " του Ιωσήφ Μπακούνιν και γενικά δοκίμια τέτοιου στυλ π.χ Προυντόν .
Daskalenko7
Daskalenko7
Συντονιστής

Ηλικία : 30
Τόπος : Αγία Παρασκευή

http://www.anepikaira.weebly.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναρχία Empty Απ: Αναρχία

Δημοσίευση από Pavel Grachev Παρ Νοε 27, 2009 12:51 pm

Daskalenko7 έγραψε: .Προτείνω να διαβάσετε το "Θεός και κράτος " του Ιωσήφ Μπακούνιν και γενικά δοκίμια τέτοιου στυλ π.χ Προυντόν .

Επισης να διαβαστουν οι εξης

Piotr Kropotkin
και Κορνηλιος Καστοριαδης
Pavel Grachev
Pavel Grachev
Διαχειριστής/Ιδρυτής

Ηλικία : 30
Τόπος : Xαλκιδα

https://parlament.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναρχία Empty Απ: Αναρχία

Δημοσίευση από rania Παρ Δεκ 04, 2009 11:04 pm

Η αναρχια στην ουσια ειναι ενα.. αντιπολιτευμα cheers
Δεν πιστευω στην υπαρξη μη-κυβερνησης, θαρρω πως παντα πρεπει να υπαρχει μια ανωτατη εξουσια γιατι ο ανθρωπος ειναι απο τη φυση του κτητικος. Γι αυτο δεν μπορει να εφαρμοστει και ο κομμουνισμος αλλωστε.
Για παραδειγμα. Αν υπηρχε αναρχια σε ενα κρατος, δεν θα δουλευε κανεις, δεν θα πληρωνε κανεις ο,τι επαιρνε, δεν θα συνεργαζοταν κανεις.. Δεν τασσομαι ΚΑΤΑ της αναρχιας και ο,τι αυτη πρεσβευει(μου αρεσουν τα συγγραματα του Μπακουνιν), απλα πιστευω οτι ειναι αδυνατη η εφαρμογη της λογω των ανθρωπων των ιδιων.

rania
Μέλος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναρχία Empty Απ: Αναρχία

Δημοσίευση από Daskalenko7 Σαβ Δεκ 05, 2009 12:42 am

Πολύ σωστή σε βρίσκω .Αυτή είναι και η άποψη μου άλλωστε .
Αλλά μήπως ο απώτερος σκοπός της αναρχίας είναι να καταφέρει να εφαρμοστεί σωστά με ότι συνεπάγεται αυτό ;Και επιπλέον υπάρχουν μεμονωμένα κομμάτια της αναρχικής φιλοσοφίας που μπορούν να εφαρμοστούν και σε κυβερνητικό καθεστώς .
Daskalenko7
Daskalenko7
Συντονιστής

Ηλικία : 30
Τόπος : Αγία Παρασκευή

http://www.anepikaira.weebly.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναρχία Empty Απ: Αναρχία

Δημοσίευση από rania Σαβ Δεκ 05, 2009 10:07 am

Ναι εννοειται οτι η αναρχια δεν πρεσβευει απλα την υπαρξη της μη διακυβερνησης του κρατους. Ομως παντα θα υπαρχουν οι ανθρωποι που δεν θα ακολουθουν αυτο το ιδανικο(γιατι ιδανικο ειναι να μην υπαγομαστε σε εξουσια και να ειναι ο καθενας αυτονομος ως οντοτητα), και θα θελουν πισω εναν Βασιλια, εναν Πρωθυπουργο κλπ.

rania
Μέλος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναρχία Empty Απ: Αναρχία

Δημοσίευση από Λένα Σαβ Δεκ 05, 2009 11:26 am

Οσο και να φωναζουμε, οσο και να διαμαρτυρομαστε, ολοι θελουμε εναν που να μας εξουσιαζει. Ετσι ειναι η φυση μας. Αρα δεν μπορει να υπαρξει αναρχια, δυστηχως.
Λένα
Λένα
Ιδρυτής

Τόπος : Αθήνα νομίζω πως μου είπαν.:/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναρχία Empty Απ: Αναρχία

Δημοσίευση από m3ik0 Σαβ Δεκ 05, 2009 11:36 am

Λένα έγραψε:Οσο και να φωναζουμε, οσο και να διαμαρτυρομαστε, ολοι θελουμε εναν που να μας εξουσιαζει. Ετσι ειναι η φυση μας. Αρα δεν μπορει να υπαρξει αναρχια, δυστηχως.
zapatistas

πολύ απελπισμένη είσαι...Άμα δεν φωνάξει και δεν διαμαρτυρηθεί ο λαός, τα πράγματα θα γίνουν ακόμα χειρότερα...

Βασικά η αναρχία είναι περισσότερο ουτοπική και από τον κομμουνισμό :Αναρχία 897777:
m3ik0
m3ik0
Συντονιστής

Ηλικία : 30
Τόπος : Βόλος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναρχία Empty Απ: Αναρχία

Δημοσίευση από Λένα Σαβ Δεκ 05, 2009 12:09 pm

Δεν ειπα να μην φωναξει, φυσικα και οχι. Χωρις αγωνα, δεν γινεται τιποτα.
Απλα, λεω οτι δεν μπορει να υπαρξει αναρχια, επειδη ετσι ειναι η φυση μας.
Λένα
Λένα
Ιδρυτής

Τόπος : Αθήνα νομίζω πως μου είπαν.:/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης